Connect with us

Awards

And The Nominees For The RTV Awards 2014 Are…

RTV AWARDS Winners 2013The Radio and Television Academy Awards(RTVA) have released the full list of nominees for their second edition of the RTV annual event which seeks to award radio and Television personalities and outstanding media houses in relation to their positive contribution towards Uganda’s media.

RTVA is dedicated to the encouragement, promotion, recognition and maintenance of excellence in Uganda’s broadcasting Industry. The RTVA which also has set up a media excellence academy are aiming to build a strong media fraternity with quality service as per the international standards

According to information from the Awards website, the criteria for selecting Nominees include among others ;

Program Creativity: where innovation, originality and program Arrangement are key.

Program presentation: Presentation and interaction with the audience where personality matters

Production: quality in visual, audio effects and balance of subject matter visa vie flow

Value: Objectives of the program, entertainment, awareness, attention and relevance to viewer/listener

The 47 nomination categories (Radio and TV combined) recognise and commend those who have made exceptional contributions to Radio this year (2013-14) The nominations were chosen by a panel of Radio and Television experts and commentators. Judges were selected based on their roles and contributions to the Radio and Television industry.

The public voting which kicked off officially on 5th March 2014 can be done by typing  rtva(space)program/presenters code and then send to 8888 OR by visiting http://www.rtvacademy.org  and voters have the opportunity to win a ticket to the awards gala(Whose date and venue are yet to be officially announced).

THE FULL LIST

Local Music program
Wolokoso (Simba)
Saturday night jam -Suubi
Saturday dance party – Metro
Kankubire – Digida
Talk& Talk – Dembe
Asabaa Aweebwa – Beat

English Music Show
Intimate Connection – Sanyu fm
Hitsville – KFM
SNMS – Radio City
Good times – Radio One
Saturday Jam – Juice Fm
Spots and bangerz – Hot 100

Comedy slot of the year
Abazeyi –Super fm*
Amooti Omubalanguzi (Beat fm)
Kalisoliso CBS
Mayende (Dembe Fm)
Ekijuulo ( Bukedde fm)
Abegwanyiza – Simba

Current Affairs debate
Kiriza oba gana – CBS
Olutindo – Simba
Capital Gang
Spectrum- Radio One
Hard talk – KFm
Omulamwa – Metro fm

News Anchor – local
Balunabba (CBS),
Kwezi (SuperFM)
Tamale (Suubi FM)
Waguma Kisule –Simba
Mivule –KFM
John Mark Segawa – Beat

News Anchor – English
Judith Atim – KFM
Linda Kibombo – Sanyu
Tsonga – Radio City
Kyamagero – Touch FM
Sam Ayo – Capital Radio
Najjuko – CBS

Sports program
• Efirimbi (Bukedde)
• Akaati ke byemizanyo ( CBS)
• Kfm Sports
• Ekiwangya kye mizanyo – Simba
• Super Sports
• Magic Sports

Football commentary
• Metro fm
• Star fm
• CBS
• Super fm
• Simba
• Akaboozi

Rising male radio presenter
Herbie Kay – Metro
Bashir – Pearl fm
Denzel- XFM
Nimrod – Galaxy
Shovon Malcom @ hot 100
Kasuku – Dembe fm

Rising female radio Presenter
Prossy Patra – Dembe
Halimah – Sanyu fm
Agashe – Touch fm
Peace – Radio city
Lucky – Capital
Phylis – Kfm

Breakfast show- English
Breakfast on Sanyu fm
Kfm -Mighty breakfast
Capital fm big breakfast
Radio one great morning
X Am
Magic fm

Breakfast show –Local
Binsagawano (Radio Simba)
Sisimuka (Beat fm)
Bukedde butya ( Bukedde FM)
Mulengera Express (CBS 89.2 fm)
Akasambatukko – Galaxy fm
Eyajja okola – Akaabozi

Mid- morning show – English
Capital Fm with Flavia
Radio One – Mighty 90 with Irene
Jump off (Hot 100)
K-connect @ Kfm
Mid morning Magazine – Radio city
The Shuffle – XFM

Mid- morning show – local
Simba taxi – Radio Simba
Kalasa Mayanzi @ CBS
Sanyuka nga bwokola (Star Radio)
Choice Yo (Metro FM)
Genda Nomulembe – Beat fm
Katupakase – Suubi

Afternoon show –English
Hot Cruz @hot 100
Radio one afternoon delight
The Dish -Touch fm
The Hook @ Kfm
The Bliss – Magic fm
Afternoon Beat Show – Juice fm

Afternoon show –Local
Gakyali Mabaga (Super fm)
Abayita Ababiiri (Suubi FM)
Ekijjulo – Bukedde
Dembe Taxi@Dembe
Guuno mulembe kii – Akaabozi
Muziki Namutima – Digida

Early Evening show – English
The Drive @ Sanyu fm
X-Zit @ XFM
K –drive @ KFM
Drive time @ Radio One
Overdrive Show – Capital
The Jam – Radio City

Early Evening show –Local
Luwedde @ Metro FM
Evening Rush – Galaxy fm
Washing bay -Bukedde fm
Kasenda Bazaana – Super fm
Gigenze gitya – Beat fm
Mukulikeyo – Simba

Late evening Show- Local
• Eki love love – Dembe FM
• Muwumuza – Akaabozi
• Night Breeze – Galaxy
• Endobeeso – Beat

Station Branding
Xfm
Kfm
Radio city
Galaxy fm
Dembe fm
Digida

Station event of the year
Enkuuka (CBS)
Ekiggunda (Simba)
Embutikizi (Bukedde FM)
Oluwombo lwa beat
Ekiibitu kya Serpienta
Ekitumbure – UBC

Late evening Show
• Love Zone – Sanyu fm
• Rhythm of the night – Radio one
• Late Date – Capital fm
• K-zone – KFM
• After Dark – X fm
• Magic Zone – Magic fm

Male Face of radio
Alex Ndawula (Capital Fm)
Roger Mugisha (KFM)
Brian Mackenzie – Radio City
Mivule (Akaabozi)
Ndausi (Simba)
Bogere Masembe
Katongole – Beat
Meddie Nsereko

Female Face of Radio
Bina Baby (Dembe)
Seanice Kacungira (Sanyu FM)
Flavia Tumusiime – Capital fm
Sheila Nvanungi (Cbs)
Omulongo Babirye (Star fm)
Rebecca Jingo – Beat
Lady Titi – CbS
Siima – XFM

NOMINATIONS FOR TV

Rising Television star – Male
Calvin (UBC)
Jaxta – Record TV
Daniel Mumbere –Urban
Esco – WBS
Mc Kats – NTV
Luzze Andrew – WBS

Rising Television star – Female
• Mary Luswata – Urban
• Jackie Katuusime – WBS
• Fifi – Bukedde
• Lady Bezo – Channel 44
• Doreen Komuhangi – NBS
• Justine Namere – urban

local TV drama
The Hostel (NTV)
Deception ( NTV)
Life kyeki – NBS
Byansi (Bukedde)
Tendo Sisters – Bukedde
Because of you (NBS)

Urban Music program
Horizon Vibe – UBC
Exposed – NTV
KUT (NBS)
De Beat – NTV
Skizzy – Urban
Katogo –Record

Contemporary music program
• Koona – NTV
• Oluyimba Lwo – Bukedde
• Late Show – WBS
• Da Hit – WBS
• Gwe Osalawo – Bukedde TV
• African Koona -Star tv

Gospel Music Show
• Mission 316 – NBS
• GXP – NTV
• Gospel Soul – WBS
• Divine Jams – CH 44
• Sinza – Star TV
• Top Tunes – Top TV

Entertainment program
Kulya Cash – Bukedde
Pundonor Magazine (NBS)
Showtime Extra (WBS)
Backstage pass – Urban
Arts and Entertainment – UBC
Login (NTV)

Entertainment performance
• Big Deal – NBS
• Muzik zone –WBS
• Kikankane – Star TV
• Kabata – Top TV
• Minibuzz – Bukedde

Talk/ Interview Show
Titi Show (NBS)
Tuwaye (NTV)
Families talk show – UBC
Real Life show -NBS
Goldies – WBS
Men – NTV

Current affairs debate
• Issues at hand (WBS)
• Akabinkano (Bukedde)
• Barometer (NBS)
• On the spot – NTV
• Ground Zero – UBC
• Fourth Estate – NTV

Day Breaker show
• Morning Flavour –WBS
• Uganda on Air – Record
• Ekyenkya – Bukedde
• Arise & Shine Ch 44
• Good morning Uganda – UBC
• Urban Today – Urban TV
• Morning Breeze – NBS
• Morning @NTV
• Bwakedde – Star tv
• Morning Link

Sports program
Sport on @WBS
442 @NBS
Game on @ Urban TV
Ekijjulo – NBS
Sports Bar – NTV
Sports lounge – WBS

Outstanding Sports Presenter
• Joe Kigozi -NBS
• Mark Sali – WBS
• Jane Kasumba – UBC
• Ismail – NTV
• Allan Sewanyana – NBS
• Kabuleta – WBS

Popular news program – local
Akawungezi ( NTV)
Amawulire (UBC)
Amawulire (WBS)
Agataliko Nfufu (Bukedde TV)
Agookya (Top TV)
Amasengejje (NBS)

Popular news program – English
Tonite ( NTV)
Prime news (WBS)
Sunset News ( NBS)*
UBC @ 8.00pm (UBC)
Urban @ 9.00
Ch 44 News

Outstanding News anchor – English
Shawn Kimuli ( NBS)
Rachel Arinaitwe (NTV)
Faith Ariho (Urban)
Rukh Shana – (NTV)
Mildred Tuhaise – WBS
Edwin Muhumuza – Ch 44
Maurice Mugisha – NTV

News anchor – local
Teera kaya (Bukedde)
Frank Walusimbi (NTV)
Irene Nakamatte – NBS
Faridah Nakazibwe – NTV
Balunabba – Top TV
Katabira – NBS

Children’s TV program
Nezikokolima (Bukedde)
Planet K (NTV)
NBS Kids
Omuto -Star TV
UBC Magical kids
Kids Corner – WBS

Teens/Youth program
Wats On (Record TV)
Variety Show (Top TV)
Youth Voice (NBS)
T nation (NTV)
Teens Club (WBS)
Spotlyt -UBC

Documentary program
Omuntu wabantu (Bukedde)
Vumbula (WBS)
Life and people – Urban *
Vital Doctor (UBC)
NTV Life Stories
Teegera Ensi – NBS

Community program
Abagole Ba week(Top TV)
Platinum Weddings (UBC)
Akaweta (NBS)
Emikolo ne Embaga (Bukedde TV)
Wedding moments (WBS)
Yono – Star TV

Fashion Program
• Fashionista -Urban
• Omutindo – Star TV
• Beera Nomulembe –
• Kifa Nsalira – Bukedde
• Omusono – NBS
• Bulungi Kwefaako – Top TV

Male face of TV
Peter Kibazo ( WBS)
Mugisha Maurice (NTV)
Simon Njala ( NBS)
Frank Walusimbi (NTV)
Drake Sekeba (WBS)
Patrick Kamara – NTV

Female face of TV
Jane Kasumba (UBC)
Straka Mwezi (WBS)
Robin Kisti (NTV)
Eseza Omuto ( WBS)
Nantume Justine (NBS)
Josephine Karungi – NTV

More in Awards

error: Content is protected !!