Connect with us

Awards

Eddy Kenzo Gets Six Nominations In The Uganda Music Awards

Musician Eddy Kenzo has continued to dominate the music industry in Uganda by getting the most nominations in The Uganda Entertainment Awards (TUMA) which were unveiled on the 27th of March.

With the intention of recognizing and celebrating outstanding artistic achievement, technical proficiency, performance excellence and positive contribution to the music industry in Uganda with a goal of bringing back the credibility and respect of the industry, a nomination party was held at Fame bar last Thursday evening.

The occasion was attended by artists like Fille, Ykee Benda, Nina Rose, Da Agent, and Levixone among others.

Eddy Kenzo is nominated in the Artiste of the year, Male Artiste, Best Music Video, Best Regional Artiste (Central), Best Urban Artiste and Song Of The Year.

In second place is Sheebah and Ziza Bafana who are both nominated in four categories while Jose Chameleon has three nods.

The voting process will officially be opened at midnight on 1 June 2017 and will close at midnight on 21 July 2017. The public vote constitutes 40% of the entire vote. TUMA academy will also sit to adjudicate artistic and technical quality of the entries and will vote democratically to come up with the academy votes which will constitute 60% of the entire vote.

The entire process will be supervised by independent auditors. The public and academy votes will then be forwarded to the independent auditors who will re-count, verify and tally the final vote and will hand over the results at the Award gala night that will be held on 4 August at Kampala Serena Hotel at 6pm.

The Uganda Music Awards will also hold music concerts, activations, workshops and media tours in the 4 main regions of Uganda. First activation will be held in Mbale for a musician’s workshop at Wash and Wills and nominees performances at Club El Tanjia.

Here is the full nomination list

 Artiste of the year

  1. Eddy Kenzo
    2. Sheebah Karungi
    3. David Lutalo
    4. Jose Chameleone
    5. Bobi Wine

Best Female Artiste

  1. Winnie Nwagi
    2. Sheebah Karungi
    3. Lydia Jazmine
    4. Fille
    5. Rema Namakula
    6. Irene Ntale

Best Male Artiste

  1. Eddy Kenzo
    2. David Lutalo
    3. Ziza Bafana
    4. Ykee Benda

Best Music Video

  1. Banyabo by Rema Namakula
    2. Jubilation by Eddy Kenzo
    3. Mariana by A Pass
    4. Wantegula by Abaasa
    5. He Go Down by Irene Ntale

Best Breakthrough Artiste

  1. Ceaserous – Dangerous
    2. Da Agent – Mayi Mayi
    3. Moroots – Kings and Queens
    4. B2C – Tokigeza
    5. Kenneth Mugabi – Naki
    6. Ykee Benda – Farmer Remix

Best Producer

  1. Kuseim
    2. The Weezy
    3. Danz Ku Mapeesa
    4. Diggy Baur
    5. Nessim

Best Ragga/Dancehall artiste

  1. Vampino – Smart Wire
    2. Cindy Sanyu – Still Standing
    3. Voltage Music – Pull Up
    4. Ziza Bafana – Tulimajje
    5. Rabadaba – Yo Body

Best Regional Artiste (Central)

  1. B2C- Tokigeza
    2. Ceaserous – Dangerous
    3. Eddy Kenzo – Addicted
    4. Ziza Bafana – Tulimajje
    5. Maro – Nziranago

Best Regional Artiste (Eastern)

  1. Candy man – Epucit
    2. Isaiah Destiny – Mbolele
    3. Josh Buxton – Akalimo
    4. Mr Oj – Yongayo
    5. Mas de rapper

Best Regional Artiste (Western)

  1. Qreaus – Rukundo
    2. Hakamukiga – Enzamba Egambe
    3. Sabasaba Atatya Mbeera
    4. Kigambo Araali -Tooro k’okasemera

Best Regional Artiste (Northern)

  1. Gbaraspoken – Kapia
    2. Smokie Allan – No Cry/ My loving
    3. Judas Rap Knowledge – Last King of Payira
    4. Blamo & Laxzy – Kunu
    5. MC Wang Jok – Wang Pedding

Best Traditional

  1. Candy man – Epucit
    2. Davie Mex – Motherland
    3. Winnie Nwagi – Kano koze

Best Urban

  1. Eddy Kenzo – Jubilation
    2. Naava Grey – Ndi
    3. Abaasa – Wantegula
    4. Sitenda – Nze Naawe
    5. Moroots – Kings and Queens

Fans Choice Award

  1. Nina Roz – Mekete
    2. Lydia Jazmine – Cherry
    3. Juliana Kanyomozi – I’m Still Here
    4. B2C – Tokigeza
    5. Ceaserous – Dangerous

Gospel Artiste of The Year

  1. Levixone – Esaala
    2. Coopy Bly ft Wilson Bugembe – One Body
    3. Exodus – Nyinimu
    4. The Collective – Amen
    5. Brian Lubega – Wakitibwa

Song of The Year

  1. Eddy Kenzo – Jubilation
    2. Rabadaba – Yo Body
    3. Sheebah Karungi – Akuuse
    4. Navio – Njogereza
    5. Jose Chameleone – Agaatako
    6. Ziza Bafana – Tulimajje

Best Afro Fusion

  1. Navio – Njogereza
    2. Kenneth Mugabi – Naki
    3. Rema Namakula – Banyabo
    4. Afrie – Yodi Yodi
    5. Naava Grey – Ndi

Best Artist in the Diaspora

  1. Ang3lina – Go Down
    2. Tindy Twyla – Secret Lover
    3. Mark Stel – I like
    4. Ferida Rose – Njabala
    5. Ganda Boys

Best Dance Crew

  1. Ghetto Kids
    2. H2C
    3. Clay Dance Company
    4. Tabu Flo Dance Company

Best Hip Hop

  1. Da Agent – Nkalabuka
    2. Byg Ben – Nzokuse
    3. Gravity Omutuju – Musomesa
    4. St Nellysade ft Keko – Tukomyewo
    5. Ruyonga – God NDA

Best Reggae

  1. A Pass – Mariana
    2. Juliana Kanyomozi – I’m Still Here
    3. Bruno K – One for The Road
    4. Jah Brixman – Mwagala
    5. General Czar-bu – Engeri Yokukwana

Best Kadongokamu Artiste

  1. Mathias Walukagga
    2. Kazibwe Kapo
    3. Fred Sebatta
    4. Fred Sebbaale
    5. Willy Mukabya

Best Instrumentalist

  1. Kitanda Micheal
    2. Joseph Sax
    3. Kiracho Njoroge
    4. Charmant
    5. Roy Kasika

Best Afro Pop

  1. Maro – Nziranago
    2. Bobi Wine – Aidah
    3. GeoSteady – Owooma
    4. Jose Chameleone – Agatako
    5. Fille Mutoni – Mbeere eno
    6. Sheebah Karungi – Wadawa

 

Advertisement

Chano8 Archives

More in Awards

error: Content is protected !!