Celebrity Gossip

Glory And Victory At RTV Awards

Uganda’s only exclusive Radio and Television awards the RTV Academy Awards finally climaxed last night. There was something in the bag for almost everyone, with some of the biggest winners including Bukedde TV and Ddembe FM. Chano8 brings you the outcomes of who won, and what they won.

RTV4

The The RTV Awards trophies

RTV3

Brig.Jim Mwehezi handed over an award

WINNERS RADIO CATEGORY
1 Outstanding Local Music Entertainment program – Talk& Talk (Dembe)
2. Outstanding English Music Entertainment Show – Saturday Breakfast (Juice Fm)
3. Comic Slot of the year – Kalisoliso (CBS)
4. Most Outstanding Current Affairs debate – Capital Gang (Capital FM)
5. Exceptional Local News Anchor – Wamala Balunabba (CBS)
6. Exceptional English News Anchor – Andrew Kyamagero (Touch FM)
7. Most Outstanding Sports program – Magic Sports (Magic FM)
8. Football commentary of the Year – (Metro Fm)
9. Radio New Voice – Omusawo Tintah (Metro Fm)
10. Most improved male radio presenter – Kapalaga (Ssimba)
9. Most improved – female radio Presenter – Priscilla Namayanja (Super Fm)
10. Most Outstanding Urban Breakfast show – Capital Fm Big Breakfast
11. Exceptional Local Breakfast show – Bukedde Butya (Bukedde Fm)
12. Most Outstanding Urban Day Program- Mid morning Magazine (Radio City)
13. Most Outstanding Day Local Program – Simba taxi (Radio Simba)
14. Most Outstanding Urban Drive show – K–drive (KFM)
15. Most Outstanding Local Drive show – Ddembe Taxi (Ddembe)
16. Exceptional Late evening Show – Love Zone (Sanyu Fm)
17. Most Outstanding Radio Voicers – Mulangila Ndausi
18. Exceptional Station Branding – Galaxy fm
19. Most Outstanding Station event – Ekiggunda (Simba)
20. URBAN RADIO STATION OF THE YEAR- Hot 100
21. LOCAL RADIO STATION OF THE YEAR – Radio Simba
22. RADIO STATION OF THE YEAR – WEST- Crooze Fm
23. RADIO STATION OF THE YEAR – SOUTH- Buddu FM
24. RADIO STATION OF THE YEAR – EAST- Elgon Radio
25. Radio station of the year – NORTH –Jal FM
26. Male Face of radio – Katongole ( Beat Fm)
27. Female Face of Radio- Siima (XFM)
28. Religious Urban Breakfast show of the year- Wake Up Call (Spirit FM)
29. Religious Local Breakfast show of the year- Zibula Atudde (Salt Fm)
30. Religious Urban Day Program of the year – The Bridge (Power Fm)
31. Religious Local Day Program of the year – Singa Obadde gwe (Kingdom FM)
32. Religious Local Drive show of the year- Ekyombo Ky’omudigido (Salt Fm)
33. Religious Urban Drive show of the year- The Drive (Spirit fm)
34. Talk show of the year- Farenheight (Power Fm)
35. Religious Male Radio Personality of the year- Tony Smart (FM J)
36. Religious Female Radio Personality of the year- Susan Makula (Salt fm)
37. Religious radio station of the year- Salt Fm

RTV2

WINNERS TELEVISION CATEGORY
39. New face on TV- Priscilla- Namayanja (Bukedde TV)
40. Most Improved Male Television star – Masembe (Bukedde TV)
41. Most improved Female Television star – Flavia Namulindwa (Bukedde)
Exceptional Music Show Presenter of the year-Tuff B (NBS)
42. TV Drama Series of the year- Deception (NTV)
43. Urban Music program of the year – Big Bang (Record TV)
44. Contemporary music program of the year – African Koona -Star TV
45. Exceptional Gospel program of the year – Mission 316 (NBS TV)
46. Entertainment Magazine Program of the year – Pundonor Magazine (NBS TV)
47. Entertainment program of the year – Scoop on Scoop (Urban TV)
48. TV Entertainment performance of the year – Muzik zone (WBS TV)
49. Television Talk Show of the year – Omuntu Wa’Bantu (Bukedde TV)
50. Lifestyle Show of the year – Kalondoozi (ABS TV)
51. Current affairs debate Show of the year – Barometer Extra (NBS TV)
Day Breaker TV Program of the year – Morning Breeze (NBS TV)
52. Exceptional Sports program – 442 (NBS TV)
53. Most Outstanding Sports Presenter – Allan Sewanyana (NBS TV)
54. Popular Local news program of the year –Agataliko Nfufu (Bukedde TV)
55. Popular English News program of the year –NTV Tonight (NTV)
56. News anchor of the year – Robina Mweruka (Bukedde TV)
57. Most Outstanding Television News reporter -Abed Kamulegeya (Bukedde TV)
58. Exceptional Children’s TV program – Mummy Ann (Delta TV)
59. Most Outstanding Teens/Youth program – Youth Voice (NBS TV)
60. Exceptional Community program- Emikolo N’okwanjula (Delta TV)
61. Exceptional Fashion Program – Omusono (NBS TV)
62. TV Innovative Technology Award – (NBS TV)
63. TV Station of the year – BUKEDDE TV
66 NEW TV STATION OF THE YEAR- ABS TV
67 Male face of TV – Miles Rwamiti (NTV)
68 Female face of TV – Sharitah Mutaawe (Delta TV)

Most Popular

To Top
Powered by Live Score & Live Score App
error: Content is protected !!