Events

Oscars 2018: Red Carpet Moments And Full List Of Winners  

Courtesy Photos

Last night the 4th of March was Film’s biggest night as the 2018 and also the 90th Academy Awards (Oscars) were held at a glamorous function that went down at Dolby Theatre in Hollywood, Los Angeles, California.

 The votes were counted, the winners cards printed and yes the Academy honoured the finest work of the past year in film. Whereas People like Kobe Bryant won the Oscar for animated short film for ‘Dear Basketball’, our very own UK based actor Daniel Kaluuya walked home with no awards but his ‘Best Actor’ nomination whose award was won by Gary Oldman was a big mileage for the 28-year-old Kaluuya.

The invited quests and the actors were as usual dressed to impress where they displayed different fashionable looks and Chano8 has compiled some photos of how the people looked.

Actress Ashley Judd

Actress Danai Gurira

Actor Chadwick Boseman

Actress Lupita N’yongo

Actress Williams

Songwriter and actress Andra Day

Danny Glover and Eliane Cavalleiro

Actor Doug Jones

Elisabeth Moss

Emma Stone

Darrell Britt-Gibson, who appears in Three Billboards,

Get Out actress Gabriel Betty

Haley Bennett

Jenifer Lawrence

Actor Jordan Peele

Our very own UK based-Ugandan actor Daniel Kaluuya

Kellyn Ripa

Kobe Bryant and Kelly Ripa

Lupita rocked this gold dress

Actor Mahershala Ali

Singer and actress Mary J Blige

Actor Adam Rippon

Actor Sir Patrick Stewart

Whoopi Goldberg

Tom Holland, best known for his Spider-Man adventures

Timothée Chalamet

The Greatest Showman actress Zendaya

Actress St Vincent

Oscar nominee Allison Janney appeared in red,

Salma Hayek wore a purple ruffled creation

  

Here is the full list of winners

ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

Mary J. Blige, “Mudbound”

Allison Janney, “I, Tonya” *WINNER

Lesley Manville, “Phantom Thread”

Laurie Metcalf, “Lady Bird”

Octavia Spencer, “The Shape of Water”

ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

Willem Dafoe, “The Florida Project”

Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Richard Jenkins, “The Shape of Water”

Christopher Plummer, “All the Money in the World”

Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” *WINNER

FOREIGN LANGUAGE FILM

“A Fantastic Woman” *WINNER

“The Insult”

“Loveless”

“On Body and Soul”

“The Square”

DOCUMENTARY (SHORT)

“Edith + Eddie”

“Heaven is a Traffic Jam on the 405” *WINNER

“Heroin(e)”

“Knife Skills”

“Traffic Stop”

DOCUMENTARY FEATURE

“Abacus: Small Enough to Jail”

“Faces Places”

“Icarus” *WINNER

“Last Men in Aleppo”

“Strong Island”

ORIGINAL SONG

“Mighty River,” “Mudbound”

“Mystery of Love,” “Call Me by Your Name”

“Remember Me,” “Coco” *WINNER

“Stand Up For Something,” “Marshall”

“This is Me,” “Greatest Showman”

ANIMATED FEATURE FILM

“The Boss Baby”

“The Breadman”

“Coco” *WINNER

“Ferdinand”

“Loving Vincent”

ADAPTED SCREENPLAY

“Call Me by Your Name” *WINNER

“The Disaster Artist”

“Logan”

“Molly’s Game”

“Mudbound”

ORIGINAL SCREENPLAY

“The Big Sick”

“Get Out” *WINNER

“Lady Bird”

“The Shape of Water”

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

ACTOR IN A LEADING ROLE

Timothée Chalamet, “Call Me By Your Name”

Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”

Daniel Kaluuya, “Get Out”

Gary Oldman, “Darkest Hour” *WINNER

Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”

ACTRESS IN A LEADING ROLE

Sally Hawkins, “The Shape of Water”

Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” *WINNER

Margot Robbie, “I, Tonya”

Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Meryl Streep, “The Post”

DIRECTOR

Christopher Nolan, “Dunkirk”

Jordan Peele, “Get Out”

Greta Gerwig, “Lady Bird”

Paul Thomas Anderson “Phantom Thread”

Guillermo del Toro, “The Shape of Water” *WINNER

BEST PICTURE

“Call Me by Your Name”

“Darkest Hour”

“Dunkirk”

“Get Out”

“Lady Bird”

“Phantom Thread”

“The Post”

“The Shape of Water” *WINNER

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

PRODUCTION DESIGN

“Beauty and the Beast”

“Blade Runner 2049”

“Darkest Hour”

“Dunkirk”

“The Shape of Water” *WINNER

CINEMATOGRAPHY

“Blade Runner 2049” *WINNER

“Darkest Hour”

“Dunkirk”

“Mudbound”

“The Shape of Water”

COSTUME DESIGN

“Beauty and the Beast”

“Darkest Hour”

“Phantom Thread” *WINNER

“The Shape of Water”

“Victoria and Abdul”

SOUND EDITING

“Baby Driver”

“Blade Runner 2049”

“Dunkirk” *WINNER

“The Shape of Water”

“Star Wars: The Last Jedi”

SOUND MIXING

“Baby Driver”

“Blade Runner 2049”

“Dunkirk” *WINNER

“The Shape of Water”

“Star Wars: The Last Jedi”

ANIMATED SHORT FILM

“Dear Basketball” *WINNER

“Garden Party”

“Lou”

“Negative Space”

“Revolting Rhymes”

LIVE ACTION SHORT FILM

“DeKalb Elementary”

“The Eleven O’Clock”

“My Nephew Emmett”

“The Silent Child” *WINNER

“Watu Wote/All of Us”

ORIGINAL SCORE

“Dunkirk”

“Phantom Thread”

“The Shape of Water” *WINNER

“Star Wars: The Last Jedi”

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

VISUAL EFFECTS

“Blade Runner 2049” *WINNER

“Guardians of the Galaxy Vol. 2”

“Kong: Skull Island”

“Star Wars: The Last Jedi”

“War for the Planet of the Apes”

FILM EDITING

“Baby Driver”

“Dunkirk” *WINNER

“I, Tonya”

“The Shape of Water”

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

MAKEUP AND HAIRSTYLING

“Darkest Hour” *WINNER

“Victoria and Abdul”

 

Most Popular

To Top
Powered by Live Score & Live Score App
error: Content is protected !!