Awards

Radio And TV Awards Nomination List Released

The Radio and Television Academy yesterday released this year’s nomination list at a press conference held at Sky Lounge, Kisementi.

In attendance were members of the board including Robert Sebatta and Prof. Joel Isabirye, Barbara Linda, the spokesperson of the Radio and Television Academy, Tracy Kakuru, Crown Beverages Brand ambassador, the press and some nominees.

Just like last year, the list has 70 nominees but this time round, all categories will have one gold winner yet last year, each had three different winners in the gold, silver and bronze categories.

According to Barbra Linda, the criteria followed in nominating the different Radio and TV personalities was based on program creativity, originality, arrangement, presentation style, interaction with audience and presenter knowledge on the subject matter.

The Award Ceremony will be a Red-Carpet Affair and is scheduled to take place on December 9 at the Kampala Serena Hotel, Victoria Hall.

Radio and TV awards are back.

Radio and TV awards are back.

Below is a list of some of the interesting categories:-

FM Outstanding English Music Entertainment Show: Xplosion – XFM, Hitsville – KFM, SNMS – Radio City, Good times show – Radio One, Saturday breakfast – Juice FM, Spots and bangerz – Hot 100, Intimate connection – Sanyu FM and Dessert Island – Capital FM

Comic Slot of the year: Oulanya on the Big Breakfast – Capital FM,  Amooti Omubalanguzi – Beat FM ,Kalisoliso – CBS,  Mayende- Ddembe FM,  Ekijuulo – Bukedde FM and  Abegwanyiza – Simba.

 Outstanding Current Affairs debate:  Kirizaobagana – CBS,  Olutindo – Simba, Capital Gang – Capital FM ,Spectrum – Radio One, Hard talk – KFM, Omulamwa – Metro FM and Current affairs – Juice FM.

 Exceptional Local News Anchor: Wamala Balunabba – CBS,  Kwezi – Super FM,  Tamale – Suubi FM,  Waguma Kisule – Radio Simba,  Bassaja Mivule – Akaboozi,  John Mark Segawa- Beat FM.

 Exceptional English News Anchor: Judith Atim – KFM, Linda Kibombo – Sanyu FM,  Linda Rushi – Radio City,  Andrew Kyamagero – Touch FM, Sam Ayo – Capital FM,  Najjuko – CBS.

Outstanding Sports program: Efirimbi – Bukedde FM,  Akaatikebyemizanyo – CBS,  Kfm Sports – KFM,  Ekiwangyaky’emizanyo – Simba,  Super Sports – Super FM,  Sports world – Radio City, Magic Sports – Magic FM.

FM Most improved male radio presenter:  Bashir – Pearl FM, Mukunja – Beat FM,  Kasuku – Ddembe FM,  DJ Nimrod – Galaxy FM,  Big Kahuna – Hot 100, James Patterson – KFM,  Kapalaga – Simba.

Most improved  female radio Presenter Maria Tee – Galaxy FM, Nina – Sanyu FM,  AgasheAmina – Touch FM,  Lady Peace – Radio City, Jackie Deweyi – KFM,  Priscilla Namayanja – Super FM Outstanding Urban Breakfast show. Breakfast – Sanyu FM,  D Mighty breakfast – KFM,  Big breakfast – Capital FM, Great morning – Radio One, X Am – XFM ,Magic breakfast – Magic and so many more.

Most Popular

To Top
Powered by Live Score & Live Score App
error: Content is protected !!